Domena z www czy bez www. Co jest lepsze?
  • Post author:
  • Post category:artykuły / domeny

Czy lepiej będzie jeśli twoja domena będzie z www czy bez www? A może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś? Z technicznego punktu widzenia – nie ma to obecnie większego znaczenia. Liczą się tylko względy subiektywne. W dalszej części artykułu zaprezentujemy wszystkie za i przeciw “www”.

Skąd to całe zamieszanie z “www”

Zacznijmy od tego że wciąż bardzo dużo adresów internetowych zaczyna się od “www”. Dzieje się tak ponieważ przez wiele lat serwery (hosty internetowe) nazywano zgodnie z usługami które oferowały. Nazwa dla serwera Web to właśnie www, podobnie jak dla serwera ftp jest to FTP. Sam przedrostek pochodzi oczywiście z j. angielskiego i oznacza skrót od “World Wide Web” i oznacza tyle co “„światowa rozległa sieć internetowa” czy “ogólnoświatowa sieć”. Na marginesie, brytyjski pisarz Douglas Adams zażartował kiedyś na łamach gazety „The Independent on Sunday” tak: „World Wide Web jest z tego, co wiem, jedynym wyrażeniem, którego skrócona forma jest trzy razy dłuższa od pełnej”. Po angielsku skrót www wymawia się bowiem dość długo jako “double-u double-u double-u”.

Wersja z www czy bez?

Dla funkcjonowania Twojej strony internetowej jest to bez znaczenia. Oczywiście istnieją różne opinie np. witryna http://www.yes-www.org/ jest zdania że lepiej stosować wariant z www ponieważ w przypadku wielkich serwisów łatwiej zapanować nad kwestiami technicznymi (nie wchodźmy w szczegóły). Obecnie jednak największe serwisy światowe jak Gmail.com, Facebook. com, Twitter.com czy Outlook.com stosują wariant bez www. To dowód że jakiekolwiek kwestie techniczne nie są większym problem. A w przypadku mniejszych stron internetowych: firmowych, blogów czy portali stosowanie wariantu z www czy bez www zależeć powinno tylko od zdania właściciela witryny. Wariant www czy bez www nie ma też żadnego znaczenia z punktu widzenia SEO i jej wyników pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie możesz skończyć czytaj na tym, ponieważ jest jedno ale…

Ale to dwie różne domeny

Ważne abyś miał świadomość że rejestrując domenę, zawsze otrzymujesz adres postaci domena.pl. Użytkownicy internetu przyzwyczajeni są jednak do wersji z www a zatem powinien zapewnić dostępność strony również z poziomu www.domena.pl. Pod tymi dwoma adresami mogę istnieć jednak 2 osobne serwisy internetowe. Przedrostek www funkcjonuje (obecnie?) jako subdomena (wariant bez www określa się mianem “naked domain” – ang. naga domena). Dysponując domeną możesz tworzyć dowolną ilość subdomen (oczywiście na tyle na ile pozwala konfiguracja hostingu). np. sklep.domena.pl, strefaklienta.domena.pl czy mojekonto.domena.pl i właśnie także www.domena.pl.

Jak ustawić preferowaną wersję domeny?

No dobrze, ale jak określić która wersja (z www czy bez www) strony jest tą podstawową? Należy to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze na trzeba w Google Search Console ustawić preferowaną wersję. Wówczas gdy wyszukiwarka trafi nawet na domenę postaci www.domena.pl.link, a ustawiono przeferowną wersję jako domena.pl – wówczas zwróci wynik jako domena.pl/link. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://support.google.com/webmasters/answer/44231?hl=pl Druga ważna sprawa, to przekierowania 301 na poziomie serwera. W przypadku wyboru wariantu domena.pl, opcja www.domena.pl powinna automatycznie przekierować użytkownika do wersji domena.pl. I odwrotnie, w przypadku wyboru wairantu www.domena.pl po wejściu na domena.pl użytkownik powinien zostać przeniesiony do witryny postaci www.domena.pl Fachowo przekierowania te noszą miano Przekierowań 301. Wykonuje się jej w pliku .htaccess. Szczegółową instrukcję wykonania przekierowania odnajdziesz w naszej bazie wiedzy. Klienci agencji Agave nie muszą robić nic, ponieważ odpowiednią konfigurację mają zapewnioną już na starcie.

Inne względy / Dla SEO, dla porządku, dla marketingu

Również z innych względów warto zdecydować który wariant domeny jest podstawowy. Po pierwsze w przypadku prowadzenia aktywnych działań SEO – pozycjonowanie częściowo domena.pl i www.domena.pl mija się z celem. Wartość linków prowadzących “rozpływa się” bowiem na dwie domeny. Tracimy zatem cenny “link juice” – ang. sok z linków. Po drugie w przypadku braku ustawionego przekierowania 301 Google może dowolnie indeksować strony i raz wyświetlać wariant w www a raz bez www. W przypadku naszego klienta (zanim został naszym klientem wyglądało) w wynikach wyszukiwarkich wyglądało to tak: printscreen.jpg.

Brak spójności, po prostu bałagan. Wreszcie, warto stosować jeden wariant dla spójności przekazu marketingowego. Pisanie adresy strony raz postaci domena.pl a raz jako www.domena.pl oznacza brak konsekwencji i rzutuje na wizerunek firmy. (“Nie wiedzą jaką mają domenę?” : )

A jak to robią najwięksi?

Może warto zobaczyć jak robią to najwięksi? Sprawdźmy jak robimy to Google. Globalna wersja tej wyszukiwarki dostępna jest pod adresem www.google.com Skoro robi tak sam Google to może właśnie tak warto to robić? Niekoniecznie. Pamiętajmy że Google to tak naprawdę dziesiątki różnych stron, serwisów. Funkcjonują pod adresami typu: plus.google.com, translate.google.pl, myaccount.google.com. Podobnie jest np. z Grupą Onet która funkcjonuje pod stronami www.onet.pl, wiadomosci.onet.pl, biznes.onet.pl, sport.onet.pl, podroze.onet.pl, moto.onet.pl etc. W tych przypadkach warto wyróżnić stronę główną z dziesiątek subdomen.

To jak w końcu lepiej www.domena.pl czy domena.pl?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Prześledźmy wszystkie wady i zalety stosowania obu rozwiązań.

Wariant bez www: domena.pl

Co przemawia za stosowaniem bez www

  • krótsza domena, prostsza nazwa, a przez to łatwiej zapamiętywalna. Nie da się ukryć, że agave.pl jest krótsze niż www.agave.pl. Jest to tym bardziej istotne w przypadku długich domen, np. strona naszego klienta widoczna była kiedyś pod domeną www.arakada.salabankietowa.com.pl
  • pewnego rodzaju wyróżnienie, na liście wyników wyszukiwania Google. Jeśli połowa wyników wyszukiwania jest poprzedzona przedrostkiem www, łatwiej będzie znaleźć naszą domenę w tłumie jeśli będzie w postaci bez “www”.
  • domeny poprzedzone www stają się “niemodne”, coraz więcej stron odchodzi od www.

Wariant z www: www.domena.pl

  • jeśli grupa docelowa jest starsza, lub mniej wyedukowana, i przez to przyzwyczajona do praktyki stosowania www.
  • w przypadku krótkich domen, przedrostek www wyróżnia domenę, np. www.olx.pl. Nie jest to jednak reguła np. biuro podróży Rainbow Tours korzysta z domeny przed przedrostka w postaci r.pl
  • programy pocztowe i inne aplikacje interpretują słowa poprzedzone www jako domeny i automatycznie tworzą do nich hiperłącza. Ten argument traci nieco na znaczeniu gdyż duża część programów interprtuje także domen postaci domena.pl również jako hiperłącza. Innym sposobem rozwiązanie tego problemu jest poprzedzenie domeny protokołem – http://domena.pl
  • w przypadku dużych serwisów mających wiele subdomen, aby wyróżnić główny stosuje się przedrostek www

WordPress - www czy bez www?

Rady, o których mowa w tym artykule dotyczą wszystkich stron internetowych bez względu na czy jest to system WordPress, Joomla, Drupal czy Prestashop etc.

Podsumujmy

Biorąc pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań wybierz czy wolisz wersję domeny z www czy bez www. Przyzwyczajenie użytkowników do czasów świata “www” jest nadal silne. Wciąż duża liczba witryn w internecie nadal rozpoczyna nazwę strony od przedrostka “www”. Aby wyróżnić się w tłumie – rozważ stosowanie wersji bez www. Bez względu na wybrany wariant zapewnij dostępność witryny pod dwoma adresami. – wybierz ten preferowany przez Ciebie wariant. Poinformuj o nim Google poprzez narzędzie Google Search Console. To ważne aby uniknąć kłopotów z indeksacją witryny poprzez serwowanie zduplikowanych treści. Koniecznie ustaw przekierowanie 301 na poziomie serwera. Pamiętaj że stosowanie jednolitego zapisu pomaga w pozycjonowaniu, marketingu i po prostu lepiej wygląda w oczach klientów. Osobiście preferujemy zapis bez przedrostka www. Przekonują nas argumenty wskazujące na krótszą nazwę, łatwiej zapamiętywalną, wyróżniającą się w śród innych wyników wyszukiwania poprzedzonych www.