Pomysły na jesienne zabawy z dzieckiem
  • Post author:
  • Post category:Bez kategorii

W porównaniu z ciepłą, letnią aurą jesień prezentuje się w nie najlepszym świetle – deszczowa pogoda, zimno i wiatr nie wywołują w rodzicach pozytywnych emocji. Można to jednak zmienić za sprawą kreatywnych, wesołych aktywności z dzieckiem, idealnych na jesienny czas! Poznaj propozycje na jesienne zabawy z pociechą – poniżej znajdziesz inspiracje zarówno na zajęcia w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Zadbaj o ciepłe ubranie dla siebie i swojego dziecka, a następnie wybierzcie się razem na poszukiwanie jesiennych przygód!

  1. Łapanie spadających liści

Gdy jesienny wiatr sprawia, że coraz więcej liści spada z drzew, warto to wykorzystać podczas zabawy. Pociecha może spróbować złapać liście podczas lotu, zanim te wylądują na ziemi. To świetna zabawa, która pozwoli maluchowi rozwinąć refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

  1. Skarby jesieni

Wybierz się z dzieckiem na spacer i poszukaj wraz z nim jesiennych darów natury. Pozwól dziecku wypatrywać żołędzi, kasztanów oraz kolorowych liści. Możesz ustalić z pociechą zasadę, że kto zbierze najwięcej skarbów albo znajdzie największy liść, ten wygrywa i wymyśla kolejną zabawę.

  1. Zabawy w liściach

Jeżeli posiadasz przydomowy ogród lub w pobliżu Twojego domu znajduje się park, do którego nie mają wstępu psy, możesz pobawić się z dzieckiem w stertach liści. Najpierw zbierzcie wspólnie jak najwięcej liści w jedno miejsce. Gdy wszystko będzie gotowe, możecie podrzucać liście w powietrze albo wesoło wskakiwać w stertę.

  1. Skakanie w kałużach

Deszczowe dni to nieodłączny element polskiej jesieni. Zamiast smucić się kiepską pogodą, lepiej założyć nieprzemakalne kurtki i kalosze, a następnie wybrać się na spacer w poszukiwaniu kałuży. Rodzice mogą pozwolić dziecku na chwilę beztroski i wesołe skakanie w wodzie, a ubranie dopasowane do pogody sprawi, że maluch się nie przemoczy ani nie przeziębi.

Jesienne zabawy z dzieckiem w domu

Po wesołych atrakcjach na świeżym powietrzu lub w przypadku wyjątkowo niekorzystnej pogody, można miło spędzić czas w domowym zaciszu.

  1. Jesienne prace plastyczne

Kasztany, liście i żołędzie zebrane podczas wcześniejszego spaceru warto wykorzystać do kreatywnych zabaw. Pokaż dziecku, jak zrobić ludziki z kasztanów i żołędzi oraz wieniec lub bukiet z jesiennych liści.

  1. Domowy teatrzyk

Stwórz wraz z pociechą teatrzyk z ulubionymi postaciami z bajek lub pozwól dziecku wymyślić własnych bohaterów. Scenerię teatrzyku można przygotować z tektury, a jako postaci wykorzystać np. pluszaki i lalki. To wspaniała zabawa, która rozwija dziecięcą wyobraźnię oraz zdolności komunikacyjne.

  1. Seans filmowy

Zaproponuj maluchowi wspólny seans filmowy. Wybierzcie razem film lub bajkę osadzoną w jesiennym klimacie i urządźcie domowe kino w otoczeniu miękkich poduch oraz ciepłych kocy.

Jak spędzać czas z dzieckiem – porady dla rodziców

Dzieci potrafią szybko tracić zainteresowanie daną czynnością albo nudzą się powtarzającymi się aktywnościami. Żeby nigdy nie zabrakło Ci inspiracji na wspólne spędzanie czasu z pociechą, odwiedź portal Rodzic Pyta. Znajdziesz tam wiele różnorodnych pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci, a także wskazówki dla rodziców dotyczące zdrowia malucha i jego wychowania.

Podsumowanie

Jesienne miesiące mogą sprzyjać radosnym zabawom, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Wystarczy zadbać o ciepły ubiór i odpowiednie nastawienie, a zwykły spacer po parku zamieni się we wspaniałą przygodę! Tworzenie figurek z kasztanów albo jesiennych bukietów z liści umili czas spędzany w domu. Inne ciekawe pomysły na spędzanie z dzieckiem czasu oraz propozycje na wspólne zabawy poznasz na portalu Rodzic Pyta.