Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPressie

Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPressie – nie należą do najprostszych. Przede wszystkim, wszelkich zmian należy dokonywać ostrożnie, ponieważ wszystkie one modyfikują w końcu postać linków witryny. Jeśli strona internetowa jest już mocno za indeksowana w wyszukiwarkach – możesz stracić dobre pozycje a internauci mogą na twoją stronę w ogóle nie trafić. Z tego wpisu dowiesz się co to są bezpośrednie odnośniki, jakie masz opcje wyboru i które są najlepsze lepsze z punktu widzenia pozycjonowania. Dowiesz się także dlaczego raz ustalonej struktury, nie zmienia się ot – tak sobie.

Co to jest bezpośredni odnośnik?

Bezpośredni odnośnik (permalink) jest to niezmienny adres URL kierujący do konkretnego miejsca na stronie internetowej. Słowo “niezmienny” oznacza że jest on stały i taki sam. Nie oznacza że nie można go zmieniać, gdyż zmieniać można ale bardzo świadomie.

W przypadku tego wpisu bezpośredni odnośnik to: https://agave.pl/ustawienia bezposrednich-odnosnikow-w-wordpressie, a w zasadzie wszystko to co jest po domenie, a więc: ustawienia-bezposrednich-odnosnikow-w-wordpressie

Dobrze ustawione odnośniki pomagają w uporządkowaniu informacji na stronie oraz upraszczają pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach.

Jakie mamy opcje do wyboru?

Ustawienia bezpośrednich odnośników w panelu WordPressa znajdziesz w zakładce Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki. Zobaczysz tam kilka opcji wyboru. Omówmy je po krótce.

  • Format Domślny (http://domena.pl?p=123) jak sama mówi jest formatem podstawowym, spotykanym przy instalacji WordPressa po raz pierwszy. Dzieje się tak, ponieważ z punktu widzenia różnorodności oprogramowania serwerów jest po prostu najbezpieczniejszy. Innymi słowy – każdy serwer poradzi sobie z tą konfiguracją. Nie oznacza to że jest również dobry dla widoczności strony w internecie. Jest wręcz przeciwnie, sam adres numeryczny w linku niewiele mówi o zawartości danej strony. Dlatego nie lubią go ani użytkownicy internetu, ani wyszukiwarka Google.
  • Format Dzień i nazwa  (http://domena.pl.pl/2017/07/15/przykladowy-wpis/) jest lepszym wyborem od formatu domyślnego, ale nadal nie jest to wybór doskonały. Można go stosować w przypadku dużych portali, blogów zawierających setki lub tysiące wpisów i wszędzie tam gdy data ma znaczenia. Obecność daty może wprowadzać pewien porządek, ale może też działać na niekorzyść. Np. odległa data może zniechęcić użytkowników do klikania w link ponieważ zazwyczaj poszukują oni najbardziej aktualnych treści. Zatem, mimo że artykuł może zawierać ponadczasową treść zostanie pominięty.
  • Format Miesiąc i nazwa (https://domena.pl/2017/15/przykladowy-wpis/) jest modyfikacją formatu powyższego polegającą na pominięciu dnia. Nadal jest to jednak formaty daty.
  • Format Liczbowy (https://domena.pl/archiwa/123) jest także niezalecay z punktu widzenia SEO oraz wygody dla użytkowników. Podobnie, jak format domyślny nic nie mówi o treści wpisu i z tego powodu jest odradzany.
  • Nazwa wpisu (https://domena.pl/przykladowy-wpis/) jest najlepszy. Dlaczego? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Spójrzmy jeszcze na jeden format, tj. Własny format. W tym miejscu możemy zdefiniować swoją własną strukturę odnośników. Do dyspozycji jest zestaw kilku znaczników, takich jak:

%year% – rok publikacji wpisu np. 2017
%monthnum% – miesiąc publikacji wpisu np. 07
%day% – dzień publikacji wpisu np. 31
%hour% – godzina publikacji wpisu np. 12
%minute% – minuta publikacji wpisu np 59
%second% – sekunda publikacji wpisu np. 15
%post_id% –  identyfikator wpisu (unikalny numer wpisu w bazie danych WordPressa)
%postname% – uproszczony tytuł wpisu (slug)
%category% – nazwa kategorii, do której przypisany jest wpis (ustawionej jako główna kategoria dla danego wpisu)
author% – nazwa autora wpisu

Znaczniki w permalinkach można wykorzystywać wielokrotnie oddzielają je separatorami np. “/” lub “-”. Można dodać także własną stałą frazę np. /wpis/. Przykładowo: można zatem ustawić np. taki format linków: http://domena.pl/%category%/author%/%postname%/. Nie należy obawiać się stosowania własnego formatu. Ustawienia własne, stosowane są przez użytkowników których wybór jest podyktowany własnymi uzasadnionymi względami.

Aha, listę wszystkich możliwych znaczników, a także sporo innych informacji o permalinkach znajdziesz na stronie codex WordPressa https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks

Jaki format wpisów wybrać?

Wspomnieliśmy już że dla większości właścicieli stron najwłaściwszym będzie format typu https://domena.pl/przykladowy-wpis/ Dzieje się tak, ponieważ format nazwy wpisu jest krótki, a jednocześnie bogaty w słowa kluczowe. Mówi się że jest “przyjazny” – zarówno dla internautów jak i wyszukiwarek Google. Strony które mają przyjazny format wpisu zajmują lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Należy pamiętać aby odnośniki były proste, rzeczowe i nie zawierały zbędnych słów.

A o co z kategorią w nazwie linku?

Jest to dopuszczalne, ale mniej zalecane. Rozwiązanie jest stosowane wówczas gdy istotne jest podanie kategorii do której należy dany wpis. Np.
http://domena.pl/wydarzenia/piknik-integracyjny
Jednak należy uważać, aby przypisywać wpis tylko do jednej kategorii. W przeciwnym razie wpis dostępny będzie z poziomu kilku kategorii i występuje pod kilkoma adresami URL np. http://domena.pl/wydarzenia/piknik-integracyjny
http://domena.pl/aktualnosci/piknik-integracyjny
Może to powodować problemy z duplikacją treści, a takich algorytmy Google bardzo nie lubią.

Dodatkowo pojawia się problem jeśli stwierdzisz że wpis powinien należeć do innej kategorii. W przypadku prostego formatu problem nie występuje. Jednak jeśli zastosujesz wariant z nazwą kategorii – w przypadku jej zmiany zmieni się także adres URL strony. Stary link nie będzie działał i należy pamiętać o wykonaniu przekierowań 301. W przeciwnym razie strona będzie zwracała komunikat błędu 404, a wyszukiwarce Google zajmie trochę czasu aby zdeindeksować stary link i zaindeksować nowy.

Czy stosować rozszerzenia .html?

Nie rób tego. Mimo, że są zdania mówiącej, że to rozwiązanie niesie pewne korzyści – uważamy że przyniesie więcej wad niż pożytku. A jakikolwiek efekt pozytywny jest na tyle niewielki, że można go spokojnie pominąć, na rzecz prostszych, czystszych i bardziej przyjaznych w odbiorze linków.

Raz a dobrze

Uwaga. Raz zdefiniowanych bezpośrednich odnośników nie powinno się zmieniać, przynajmniej ot tak sobie i w przypadku strony działające już dłuższy czas.
Pamiętajmy bowiem, że jakakolwiek bowiem zmiana adresów URL zaindeksowanej już strony spowoduje spadek jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Od reguły jest jeden wyjątek – w przypadku formatów liczbowych – zawsze warto wykonać zmianę na inny bardziej bogaty w treść permalink. Bez wątpienia przełoży się to na lepszą widoczność witryny w sieci, a także jej postrzeganie przez internatów. W przypadku jakiejkolwiek zmiany adresów bezpośrednich odnośników zawsze należy wykonać przekierowania 301 dla adresów URL. Przekierowania możesz dokonać samemu ale lepiej jej zaufać specjaliście i skorzystać z rady dobrej agencji interaktywnej.

Opcjonalne

W panelu wordpressa istnieją pola do opcjonalnego wprowadzenia własnego formatu linka dla aliasów kategorii oraz tagów. Warto je uzupełnić na polskie, ponieważ w przeciwnym wypadku wpisy z danej kategorii będą dostępne pod postacią:
http://domena.pl/category/dana-kategoria.

Podsumowanie

Bezpośrednie odnośniki w WordPressie definiują postać linków prowadzących do stron w serwisie www. Najlepszym ustawieniem ze względu dla odbiorców oraz wyszukiwarek jest format nazwy wpisu, ewentualnie poprzedzenie nazwy wpisu kategorią. Jeśli nie musisz stosować dat w nazwach linków – nie używaj ich. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o własny charakter permalinków. Nigdy nie zmieniaj struktury bezpośrednich odnośników bez wyraźnego powodu. Ewentualną zmianę zawsze skonsultuj z agencją interaktywną lub swoim webmasterem. W przypadku witryny działającej od dłuższego czasu na pewno będziesz potrzebował wykonać przekierowania 301 aby utrzymać ruch na stronie oraz uniknąć spadków w pozycjach w SERPach.

Informacja dla klientów agencji Agave

W naszej instalacji WordPressa nie musisz samodzielnie zmieniać ustawień bezpośrednich odnośników. Domyślnie zdefiniowaną strukturą jest bowiem format nazwy wpisu (https://domena.pl/przykladowy-wpis/. Jest to najlepsza z punktu widzenia SEO i najbardziej popularna opcja. Dodatkowo nie musisz zmieniać postaci aliasu kategorii czy tagów ponieważ i to wykonaliśmy za Ciebie. Jeśli odczuwasz potrzebę przedyskutowania postaci permalinków na swojej stronie internetowej – skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy odpowiedni wybór.